Viselkedjünk stílusosan! 3.

2012.09.23. - Stíluskommunikáció

GÖRÖG IBOLYA SOROZATA

A kézzel írásról

Sajnos, viszonylag keveset írunk kézzel, ezért az emberek kézírásának külalakja nagyon sokat romlott. Ezzel együtt, ha géppel írunk személyes levelet, legalább a megszólítás, a búcsúsor és az aláírás szerepeljen kézírással. Ha csak cetlire firkantunk üzenetet egy kollégánknak vagy a családtagjainknak, azon is legyen megszólítás és valamiféle aláírás.

A személyes üzenetekbe a szleng, gügyögés beleférhet, de nyelvtani hiba nem!

Ha valakinek álláskereséskor kézzel kell önéletrajzot írnia, akkor tegye azt, ám ha nem kimondottan ilyet kérnek tőle, eszébe ne jusson kézzel írni, mert annak a kisilabizálása többletidőt vehet igénybe, ami zavaró lehet. A hivatalos, géppel írt leveleket kézzel kell aláírni, ám alatta feltétlenül szerepeljen a név jól olvashatóan, gépelve is. Idegen nyelvű levelek írásakor az aláírás ugyancsak így történik – a teljes nevet kell feltüntetni, a magyar névsorrend szerint. Ha például magyar cégként cirill betűs levelet írunk alá, az aláírás latin betűkkel történjen.

Amikor Ignotus azt panaszolta, hogy nem tudja elolvasni Ady kézírását, Ady azt mondta: „Én megtanultam írni, maga tanuljon meg olvasni!” Én úgy gondolom: a kézírást nagyon nehéz akaratlagosan befolyásolni. Persze meg kell tanulni kézzel írni, de mivel a kézírás is az adott személyiséghez tartozik, azt hiszem, ma már nem kívánhatjuk, hogy bárki is „szépen” írjon.

Ami az aláírást illeti: szerintem elsősorban felismerhetőnek kell lennie, az olvashatóság nem lehet követelmény. Nem véletlen, hogy a vendégkönyvekben az olvasható névleírás plusz aláírás szerepel – az ugyanis két különböző dolog!

Viszont kézzel írni meg kell tanulni. Azt hallottam, hogy vannak olyan USA-tagállamok, ahol megfontolták, hogy eltörlik az iskolákban a kézírást, helyette egyenesen gépelni tanulnak.  De akkor hogy írják meg a cetlit a hűtőre?

Görög Ibolya


Tudta Ön?

Tudta-e, hogy a gyöngyöt, mint ékszert, kezdetben csak a királyi család és az arisztokrácia viselhette? A 19. században már eltörölték a gyöngy viseléséhez kapcsolódó szigorú előírásokat, azonban az ára miatt továbbra is csak a kiváltságosok birtokolhatták ezt a nemes ékszert.

tovább >>>    

a farmer anyag nem amerikai találmány?  200 évvel  Amerika “felfedezése” előtt már gyártották Dél-Franciaországban és Észak- Olaszországban. Gondolta volna, hogy napjainkban világszerte 2,5 milliárd métert gyártanak belőle évente?

tovább >>>    

Az érzések és érzelmek kifejezésének legfontosabb eszköze a testbeszéd, illetve a torokban képzett hang. Mivel a szóra figyelünk, kevesen tudják, mi történik közben a testükkel, pedig nagyon fontos. Az emberi közlemény 7%-a verbális (csak a szó), 38%-a vokális (hangszín, hanghordozás), és 55%-a nem verbális. „Nem az számít, amit mondasz, hanem az, hogyan nézel közben”.

tovább >>>    

… hogy virág ajándékozása esetén sem selyempapírban, sem celofánban nem illik átadni, illetve, hogy szálas virág vásárlásakor, amennyiben egynemű a virág, a csokor 11 szálig páratlan szálból, 12-től páros számú szálból illik, hogy álljon. Ha vegyes a virág, nem számít a darabszám.

tovább >>>    

… hogy a parókaviselés XIII. Lajos alatt vált általánossá, aki fiatalon kopaszodni kezdett, és így akarta ezt leplezni. A divat továbbfejlesztésén nagy örömmel kapott XIV. Lajos, aki viszont a homlokán lévő nagy dudorokat szeretette volna takargatni. Először az udvar, majd az egész világ utánozta őket.

tovább >>>    

… hogy a stílus neve, amit Marilyn Monroe is képviselt: Pin-up. A pin up görlök a 40-es 50-es évek modelljei voltak. Szexi képeiket (fotókat és rajzokat egyaránt) tűzték fel a férfiak a falra, innen a nevük is: pin up, vagyis feltűzni. A magabiztos és huncut hölgyek szexi stílusa, amit képviseltek annyira meghatározó volt, hogy a [...]

tovább >>>    

phogy George Bernard Shaw, drámaíró egy interjúban beszélt a magyar nyelvről? A következőt mondta: „Bátran kijelentem, hogy miután évekig tanulmányoztam a magyar nyelvet, meggyőződésemmé vált: ha a magyar lett volna az anyanyelvem, az életművem sokkal értékesebb lett volna. Egyszerűen azért, mert ezen a különös, ősi erőtől duzzadó nyelven sokszorta pontosabban lehet leírni a parányi különbségeket, az [...]

tovább >>>    
Keresés
Facebook